středa 30. září 2015

Barvit nebo nebarvit vlasy HENNOU?

Trendem posledních let je kromě přecházení k trochu přírodnějším alternativám také barvení vlasů přírodním práškem z rostliny zvané henna (Lawsonia inermis) a také indigo (Indigofera tinctoria). Zatímco henna obarví vlasy rezavě až červeně, indigo jim dodá tmavý odstín s modrými odlesky. Mícháním těchto dvou prášků můžeme docílit hnědých odstínů.Přidáváním různých dalších rostlin, které barví, do henny můžeme docílit různorodých odstínů, od blonďatých (neodbarvují! Obarví vlasy pouze v případě, že jsou velmi světlé), přes oranžové, k hnědým až po tmavé, ne-li černé. Výsledná barva záleží nejen na kvalitě henny a postupu při aplikaci, ale samozřejmě také na původní barvě vlasů. Světlé vlasy barvené obyčejnou hennou mohou získat velmi výrazný oranžový odstín, světle hnědé či plavé vlasy získají odstín tmavší zrzavý až načervenalý, na tmavších vlasech henna být vidět nemusí, budou mít ale díky ní na slunci (a světle všeobecně) oranžové odlesky.
Abych se vrátila k oné černé - černé indigo (ani henna) neexistuje! Indigo vždy barví modře. Černého odstínu se většinou dosahuje přidáním chemických látek (hlavně u henny, která se používá na barviva na kůži), čistě rostlinná barva nikdy nebarví zcela černě, vždy má namodralé odlesky a musí být zkombinovaná s hennou.


Pozor je třeba dávat při výběru značky a také bychom měli pozorně sledovat složení. V některých hennách totiž můžeme nalézt chemické složky, některé značky jsou převážně chemické. Jistotu v ohledu, že barva je čistě přírodní, nám může dodat například certifikát - například certifikace podle standartů BDIH (Kontrolovaná přírodní kosmetika) nebo NaTrue. 

Jedny z nejlepších a nejoblíbenějších značek na našem trhu jsou : Khadi (zde), Lush (zde), Henne color (zde), Logona (zde) a nově také Voono (zde)

Co byste měli vědět před tím, než se rozhodnete se obarvit hennou:
 • Henna a Indigo jsou barvy "napořád". Rozhodnete-li se obarvit hennou, není cesty zpět - nesnese se s chemickými barvami a velice těžce jde odbarvit či přebarvit, barvy, které by z pokusu ji dostat dolů mohly vzniknout, nejsou vždy nejhezčí. Chcete se barvy zbavit,  proto se rozhodnete ji nechat odrůst, jenže zjistíte, že odrosty nevypadají hezky, takže vám nezbyde nic jiného, než se hennou znovu obarvit. A jste v začarovaném kruhu. 
 • Tyto barvy intenzivně barví a málokdy se je podaří dostat z oblečení (zvláště indigo, které se dříve používalo na barvení látek na modro). Většinou je při barvení zapatlaná celá koupelna včetně ručníků, umyvadla a všeho kolem. A jde to celkem špatně dolů.
 • Při barvení je třeba dodržet postup - prášek zalít horkou/teplou vodou (záleží, co píší na obalu) a vzniklou pastu udržet co nejteplejší (aniž byste si popálili pokožku hlavy) až do chvíle, kdy ji jdete smýt - což je nějakých pár hodin. Čím teplejší barva je, tím účinněji se uvolní barvící látky a tím intenzivněji budou vlasy obarvené. 
 • Stejně jako před barvením chemickými barvami byste si měli být stoprocentně jisti a nedělat pokusy. To zde platí dvojnásob, protože zatímco chemickou barvu můžete přebarvit, s hennou je to mnohem složitější. Ráda bych upozornila, že zrovna zrzavá je barva, která spoustě lidí nesedne, dělá je mrtvolnými, vyblitými a nevýraznými. Najdou se výjimky, ale rezavá hlava sluší podle mě nejvíc těm, kteří se s ní už narodili. 

A jak se tedy zbavit henny?
Pokud máte teprve první či druhou vrstvu, máte slušnou šanci, že se z vlasů vymyje (alespoň z části), a poté ji budete moct třeba přebarvit. V zahraničí se také prodávají speciální stahovače henny (nepodařilo se mi zpětně dohledat název, takže musíte zapátrat). Henna se dá v nejhorším alespoň měsíc po obarvení (hennou) odbarvit či přebarvit chemickou barvou. Ale pozor! Vlasy může tento zákrok buďto zničit nebo vytvořit nelibý odstín. Je proto lepší zkusit nejdřív odbarvit jeden dva pramínky, abyste alespoň přibližně věděli, co se stane. Také můžete hennu přebarvit jinou hennou (a klidně okamžitě). U těch, kteří si nabarvili vlasy barvou indigo, bohužel nepomůže ani odbarvovač. Modrý pigment, který tato rostlinná barva obsahuje, by v kombinaci s odbarvovačem vytvořil na hlavě zelenou, což upřímně - kdo by chtěl mít zelené vlasy, že? Zkrátka, barvení hennou je třeba pořádně promyslet. Na vymytí henny přírodní cestou je dobrý heřmánek, citron, med, no poo mytí žitnou moukou nebo jedlou sodou. Malý tip při a po barvení:

Doporučuji se na barvení převléct do něčeho starého, stejně tak i použít starý ručník. Pár dní totiž ještě bude barva z vlasů po umytí trochu pouštět a vymývat se, takže po osušení budou ručníky pravděpodobně oranžové (nebo modré - záleží, jestli používáte hennu nebo indigo). Na noc doporučuji chránit i ložní prádlo. 

VÝHODY HENNY
 • Vyživuje a obaluje vlasy
 • Vypadá na vlasech velmi přirozeně, není tedy většinou ani poznat. že máte vlasy nabarvené
 • Není to chemická barva a vlasy neničí, nevžírá se do nich 
 • Nebývá testovaná na zvířatech


NEVÝHODY HENNY
 • Jakmile se s ní jednou obarvíte, jen těžko se jí zbavíte
 • Někomu může smrdět - vlasy po ní jsou cítit ještě několik dní, přirovnala bych to k zmoklému tabáku mísícímu se s cigaretovým kouřem 
 • Nikdy přesně nevíte, jakého odstínu dosáhnete
Orientační vzorkovník barev KHADI
Více ZDE

Mé zkušenosti s hennou
Jak jsem se již zmínila, hennu jsem zkusila. Celkem čtyřikrát. Měla jsem vlasy do půli zad, promelírované, do půlky odrostlé. Od přírody světle plavé. Dvakrát jsem na ně před létem dala blond zlatavou hennu, abych je posílila. Měla jsem krásné pevné vlasy se zlatavými odlesky. A chtěla jsem zkusit, jak budu vypadat se zrzavou, určitě super. Objednala jsem si Khadi Henna a Amla a obarvila se. Po sundání ručníku a prvním pohledu do zrcadla jsem nevěděla, zda-li se mám smát, nebo spíš brečet. Po usušení jsem se rozhodla pro oboje. Moje od přírody u obličeje naprosto bílé vlasy měly barvu pomeranče, zbytek byl buďto rezavý jako liščí ocas, nebo nechytil vůbec. Po týdnu,který jsem protrpěla jsem se rozhodla si objednat světle hnědou Khadi, přebarvila jsem zrzavou a znovu propadla panice. Místo světle hnědé jsem měla tmavě hnědé vlasy a moje bledá pleť vypadala ještě bledší. Vypadala jsem jako bych po týdnu v márnici ožila. A to nepočítám tři zničené ručníky, jednu rohožku a tričko. Týden po každém z obarvení jsem smrděla jako dcera majitele tabákových závodů umírajícího na rakovinu způsobenou velmi častým kouřením (samozřejmě v mé společnosti). 
Jelikož tmavé ani rezavé odstíny mi vyloženě nesluší a nesvědčí, rozhodla jsem se zkusit hennu vymýt. Po dvou týdnech z vlasů přestala pouštět. Vymývala jsem jedlou sodou, moukou, medem, vejci, dokonce jsem se snížila k použití šamponu určenému pro blond vlasy k ničení nažloutlých odstínů. Poprvé trochu hennu vymyl, při dalším pokusu už ne. 
Můj názor je, že henna je fajn pro přírodní zrzky nebo brunety s nazrzlým odstínem, případně pro každého, kdo si je stoprocentně jist, že chce mít danou barvu vlasů a ví, že se jí nebude chtít zbavit - protože henny už se jen tak nezbaví. 

Žádné komentáře:

Okomentovat