čtvrtek 13. srpna 2015

No poo metoda neboli - žádný šampon na mou hřívu

No shampoo (zkráceně no poo) je metoda, při které si na vlasy nepatláme žádnou chemii - to znamená, že se vzdáme jakýchkoli šamponů, kondicionerů, olejíčků, zábalů atd atd. 
Teď si asi říkáte něco jako ,,Fuj, a to budu jako chodit s mastnou hlavou? No to ne!" a možná znechuceně chcete tento článek opustit, ale ještě chvíli vydržte.
Trochu vás zklamu - chvíli s mastnou hlavou chodit budete muset. Nějakou dobu totiž trvá, než se chemií zanesené vlasy detoxikují a zvyknou si. že už je netrápíte. Tato detoxikace ale netrvá nijak dlouho, většinou asi 3 týdny, maximálně několik měsíců. Poté ale na scénu přichází krásné a zdravé vlasy, které se skoro nemastí. A to stojí za to.
Nutno také dodat, že většina vyznavatelek no poo své vlasy nemusí mýt často, některé myjí jednou týdně, jiné dokonce jednou měsíčně! (Samozřejmě že ve vedrech apod častěji.)
Možná se ptáte ,,A čím si jako ty vlasy umyji? Voda nestačí!"
Existuje také metoda wo (water only) při které si vlasy myjí, jak název napovídá) jen vodou. Tady trvá mnohem déle, než si vlasy zvyknou a budete muset vynaložit velké úsilí, abyste nesáhli znovu po šamponu. Ne každému tato metoda sedne.A proč že je šampon vlastně špatný? 
K vlasům vlastně vůbec není šetrný, silně je zbavuje jejich vlastního mazu, séba, a kvůli tomu také musíme mýt tak často, šampon sébum odstraní a vlasy jej rychle dotvoří, vypadají mastně a tak je znovu umyjeme. A to opakujeme pořád znova a znova.
Ať už má na obalu napsané "pro zničené vlasy" nebo "nr. 1" je to jen lahvička plná chemie, co vaše vlasy ničí ničí a zase ničí

"Sulfáty - jsou detergenty, což jsou látky obsažené téměř v každých šamponech a kterými se odstraňuje mastnota z automobilových motorů. Sodium Lauryl Sulfate velmi účinně rozpouští mastnotu z vlasů a vlasové pokožka, která se bez přirozené lipidové bariéry velmi rychle vysušuje. Studie také prokázaly, že Sodium Lauryl Sulfate denaturuje kožní proteiny, způsobuje podráždění, ale také napomáhá absorpci kontaminovaných látek z okolního prostředí do svrchní vrstvy pokožky
Propylene Glycol a Butylene Glycol jsou povrchově aktivní látky. Mimo jiné je Propylene Glycol aktivní složkou v nemrznoucích směsí.  Neexistuje žádný rozdíl mezi složkou, co se přidává do nemrznoucích směsí a složkou, co se používá v kosmetickém průmyslu. Propyleny Glycol je schopný téměř okamžitě po kontaktu proniknout do pokožky.
FD&C barevné pigmenty mohou být příčinou zvýšené přecitlivělosti a jejich absorpce do organismu může blokovat přirozený přísun kyslíku buňkám. Téměř všechny tyto barviva jsou vyráběny z černouhelného dehtu. Nicméně je nutné zdůraznit, že celosvětově jsou barviva označena jako zdraví neškodná. Stejná barviva jsou využívána nejen v kosmetickém průmyslu, ale také v potravinách a léčivech. Spousta šampónů obsahuje minerální oleje, které mají stejnou funkci jako plastové fólie. Minerální oleje narušují přirozenou imunitní bariéru pokožky a zabraňují ji dýchat. Minerální oleje brání pokožce uvolňovat toxiny, které se tak hromadí v organismu. Díky nedostatečnému okysličení buněk se zpomaluje vývoj buněk, což vede k předčasnému buněčnému stárnutí. 
Isopropyl Alcohol se vyrábí ze stejného ropného derivátu, který je použit i v nemrznoucích směsích. Jedná se o o dráždidlo a rozpouštědlo. Některé studie prokázaly, že je viníkem předčasného stárnutí. Dokonce se uvádí, že podporuje vznik hnědých skvrn. Šampónování neprospívá nejen vlasů, ale také ani životnímu prostředí. Při jeho výrobě včetně obalu je využito mnoho vzácných  a především neobnovitelných zdrojů. Ve většině případů následně prázdná láhev od šampónu skončí na skládce, bez jakéhokoliv dalšího využití. Samotný šampón není bohužel v přírodě rozložitelný a k jeho rozkladu je nutné použít dalších chemické látky. Je pravda, že používání mytí vlasů pomocí šampónu není nutné. Použitím šampónu odstraníte z vlasů přirozenou bariéru, které chrání vlasy a vlasovou pokožku před poškozením. Absencí ochranné bariéry se zvýší produkce kožního mazu, což vás opět nutí si vlasy umýt šampónem. Řešeno dvěma slovy,  začarovaný kruh. Téměř 90 % z oslovených dermatologů souhlasí s postupným snižováním frekvence šamponování, které vede k normalizaci funkce mazových žláz. "
(zdroj odstavce v úvozovkách : zde)


U no poo vlasy můžete mýt čímkoli přírodním bez chemie (upozorňuji, že některé značky, ačkoli tvrdí, že jsou přírodní, přírodní rozhodně nejsou.) Na vlasy můžete napatlat žitnou chlebovou mouku (jinou ne, žito obsahuje méně lepku a z vlasů ho dostanete, u ostatních druhů mouky to tak dopadnout nemusí), jedlou sodu, vejce, med, přírodní mýdlo (jen z olejů), jíl - všechny tyto věci vlasy šetrně odmastí a umyjí. Kondicionér se dá nahradit panenským jablečným octem, místo různých voňavých "extra pečujících" olejíčků si pořiďte arganový, kokosový a ricinový (ten se ale hůř vymývá), receptů na domácí masku je všude plno.
Kouzlo této metody také spočívá v tom, že interval mytí pomalu prodlužujeme a po nějaké době se nemusíme stresovat tím, že jsme si nestihli umýt hlavu - vlasy totiž nebudou mastné.
Jedlá soda je jednou z alternativ klasických šamponů

Mytí moukou
Pravděpodobně budete vonět jako pekařství nebo kynutý chleba, ale tato pro někoho (třeba pro mě) nepříjemná vůně po uschnutí zmizí. Do kelímku s vlažnou vodou dáme 2-3 polívkové lžíce mouky a zamícháme do řídkého těsta. Na namočené vlasy napatláme (mouka celkem vysušuje, takže můžete aplikovat jen u hlavy na mastnotu) a promasírujeme. Můžeme smýt a několikrát opakovat. Je důležité směs vymýt opravdu pečlivě, protože taková zaschlá mouka vypadá ve vlasech opravdu zajímavě (v lepším případě si lidi budou myslet, že máte ve vlasech divné lupy nebo chuchvalec zaschlého jogurtu.)

Mytí jedlou sodou
S jedlou sodou se vlasy nedají mýt trvale, protože vysušuje opravdu hodně. Můžete ji kombinovat třeba s moukou. Do kelímku vlažné vody dáme 1-2 uhlazené polívkové lžíce jedlé sody, zamícháme, vmasírujeme do vlasů (jen na mastnotu u hlavy) a smyjeme. U sody je nutné na vyrovnání pH vlasy opláchnout vodou naředěnou s jablečným octem.

Mytí vejcem
Na hlavu si prostě kydneme vajíčko, promasírujeme a smyjeme (vlažnou nebo studenou vodou - na to pozor, spousta žen v nopoo skupině si už stěžovala na to, že si na hlavě vejce i uvařily, když jej chtěly smýt teplou vodou.) Tramtadadá, máme umyté vlasy. Někomu může vajíčko trochu smrdět, ale nebojte, ono to s uschnutím zmizí. Většinou.

Mytí medem
Ačkoliv málo kdo by to čekal, med je dobrý nejen na jídlo, ale také jako maska, kterou se vlasy dají i krásně umýt. Pochvaluje si ho spousta žen, co provozuje no poo, já vždy myslela, že mi med vlasy zamastí. Funguje to stejně jako se vším, napatlat, pořádně "drhnout", vymýt (hodně štěstí - dělám si srandu, z vlasů jde docela dobře) a hotovo.

Mytí přírodním mýdlem
Někdy v roce 2014 jsem objevila u máminé kamarádky super zdravku. Vykoupila jejich vegan nabídku jídel, několik olejů a potom u kasy narazila na 100% přírodní mýdla Naturinka. Vedle nich byly tuhé šampony. Po chvíli jsem si vybrala kopřivový a celý zbytek dne se těšila, až jej večer vyzkouším.
Mýdlo smrdělo, a to hodně. Rozhodla jsem se to překonat a mydlila si vlasy. Prodrbala je a začala vymývat. Vymývala jsem asi deset minut, vylezla, nechala proschnout vlasy a suché je začala česat. Na první dotek byly divné, takové hrubé, voskové a něco v nich prostě zůstalo. Po vyčesání byl hřeben celý špinavý od toho super mýdla. Tak jsem si řekla, že jsem ho asi špatně vymyla. No, po dalších osmi pokusech jsem jej uložila do šuplíku v koupelně. (Edit. 2017 - mýdlo jsem zkusila ještě dvakrát a rozhodla jsem se, že v koši mu bude nejlíp, nikdo v mém okolí ho totiž nechtěl). 
Každopádně, hodně lidí si tato mýdla pochvaluje, ale také haní (zde platí jako všude pravidlo, že každá jsme jiná). Krom zdravek a netu jsou i na fleru.

Mytí jílem
Musím se přiznat, že jíl jsem ještě nezkoušela, ale pravděpodobně funguje také na bázi napatlat, promasírovat, vymýt, hotovo. Velmi dobrý je prý jíl marocký, můžete jej použít i jako masku, druhů jílu je ale spousta a každý má trochu jiný účinek. (Edit 2017 - zkusila jsem vlasy umýt francouzským jílem a byla jsem spokojená.)


Onen "kouzelný" tuhý šampon


Panenský jablečný ocet
Do kelímku s vlažnou až studenou vodou nalijeme lžíci octa, zamícháme, pokusíme se nepozvracet při nadechnutí a nalijeme na řádně umyté vlasy. Již neoplachujeme. S uschnutím smrad zmizí.
Jablečný ocet je skvělá náhražka kondicioneru, vlasy se po něm lépe češou a lesknou se. Vyrovnává navíc pH po umytí jedlou sodou.


Oleje
Článek o olejích a jejich využití najdete ZDE. Každopádně - pokud vás zápach z mouky, vejce nebo octa neopustil, nebo se vám stýská po krásně voňavých vlasech po šamponu, nabízím řešení. Éterické olejíčky. Ty čistě přírodní, které jsou vhodné i na masáže atd. Prostě si vyberte oblíbenou vůni, kupte si rozprašovač, do rozprašovače s vlažnou vodou kápněte cca 3 kapky, proštěrchejte, postříkejte umyté mokré vlasy a je to. Doporučuji ale nejdřív zkusit trochu oleje kápnout na předloktí - kvůli možné alergii.

Pokud při přechodném období prodlužujete intervaly mezi mytím, vlasy se budou samozřejmě více mastit. Jak vydržet a neumýt je? Suchý šampon. Super věc.
Jen stačí vzít trochu kakaa, pudingu nebo žitné mouky, vmasírovat do vlasů a vyklepat, pořádně vyčesat. A vlasy jsou jako nové! Tadá. Někdo používá mýdlové ořechy, také jsou prý dobré, nemám ovšem zkušenost.Tak, a to je asi vše. No poo není žádná věda. Jediné, co mohu říct je - přeji hodně odvahy, odhodlání a vůbec, při překonávání přechodného období a hodně radosti z krásných zdravých vlasů, kterých touto metodou dosáhnete. Sama jsem vlasy myla nopoo asi rok a opravdu byly krásné a husté. 

Žádné komentáře:

Okomentovat